Hacker News new | past | comments | ask | show | jobs | submit login

My grandmother found some old family recipes from pre-independence India. I've never made any of them because they're sometimes denominated in units that no longer exist (a "viss" for example), and some of them are even measured in currency ("buy 10 rupees of x"). Maybe I could try and account for inflation and local prices 100? years ago but...I'm not optimistic.



You might want to talk to the editor of the website India of the Past [0] who collects not only old recipes [1] but also interesting facts on how much money bought how many items [2][3].

[0] http://www.indiaofthepast.org/contribute-memories

[1] Recipes | http://www.indiaofthepast.org/contribute-memories/read-contr...

[2] Old Lahore | You could buy up to 25 seers of flour for one rupee, and gold was only Rs 17 a tola. | http://www.indiaofthepast.org/contribute-memories/read-contr...

[3] Pindi Memoirs by a Sikh Son of the Soil Part 3 | Asli ghee was Rs. 14 for a tin. Eggs were two annas a dozen, and bananas were eight annas per dozen. Gold was Rs. 22 per tola (about 10 grams). | http://www.indiaofthepast.org/contribute-memories/read-contr...




Consider applying for YC's Spring batch! Applications are open till Feb 11.

Guidelines | FAQ | Lists | API | Security | Legal | Apply to YC | Contact

Search: