Hacker News new | comments | show | ask | jobs | submit login

When you say 'my', I can't tell if you mean books you've written, or books you've read. Either way, writing the solutions is non-recurring work; the cost to print the extra pages should be pretty marginal compared to the presumably > $100 cost of the textbook. To my mind it looks more like 'we get two bites at the apple', rather than saving the poor students the extra $10 to get the solutions with their textbook. Of course, I don't know how much the solutions manual costs, but I feel like this approach compromises the student's experience, when they should really just get all the content up-front.



Guidelines | FAQ | Support | API | Security | Lists | Bookmarklet | DMCA | Apply to YC | Contact

Search: